DIN 536 A-serisi vinç rayları ile QU serisi vinç rayları arasındaki farklar nelerdir?
DIN 536 A-serisi raylar(A45-A150) veQU serisi raylar(QU70-QU120) öncelikle profil şekli, malzeme ve bölgesel uygulama açısından farklılık gösterir. DIN 536 rayları Avrupa standardındadır, stabilite için daha geniş başlıklı düz-tabanlıdır; QU rayları ise Çin standardıdır (GB/T 11264), ağır iş ve yüksek yük kapasitesi için daha yüksek, kare-kafa profiline sahiptir.
DIN A-serisi ile QU-serisi vinç rayları arasındaki beş temel fark şunlardır:
1. Geçerli Standartlar ve Kökenleri
- DIN 536 A-Serisi:Bu, vinç raylarına yönelik Avrupa (Alman) standardıdır. Özellikle Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve üst düzey uluslararası liman projelerinde dünya çapında en yaygın şekilde benimsenen vinç rayı standardıdır.
- QU Serisi:Bu, başlangıçta Rus GOST standartlarından büyük ölçüde etkilenen Çin standardıdır (resmi olarak YB/T 5055 altında belirlenmiştir). Çin'de, Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerinde ve Çinli mühendislik firmaları tarafından inşa edilen küresel altyapı projelerinde kullanılan baskın standarttır.
2. Geometrik Profil (Bodur ve Uzun)
Bu en önemli fiziksel farktır. Her iki adlandırma kuralı da kafa genişliğini milimetre cinsinden kullanır (örneğin, A100 ve QU100'ün her ikisi de 100 mm genişliğinde bir kafaya sahiptir), ancak oranların geri kalanı tamamen farklıdır.
- DIN A-Serisi ("Çömelme" Tasarımı):Muazzam bir taban ve çok kalın bir ağ ile yere inanılmaz derecede alçak olacak şekilde tasarlanmıştır. Yanal stabiliteye ve meraklı kuvvetlerin etkisiz hale getirilmesine öncelik verir.

- QU Serisi ("Uzun" Tasarım):Geleneksel demiryolu rayına daha yakın oranlarda tasarlandı. A-serisi ile karşılaştırıldığında çok daha uzundur, daha dar bir tabana ve daha ince bir ağa sahiptir. Daha fazla dikey bükülme mukavemeti sağlar ancak daha az yanal stabilite sağlar.

DIN 536 vinç rayı Özellikler:
| Tip | Çap (mm) | Birim ağırlık (kg/m) | Malzeme | Uzunluk (m) | |||
| Donanım (mm) | Hmm) | Siyah Beyaz (mm) | Ağırlık (mm) | ||||
| A45 | 45 | 55 | 125 | 24 | 22.2 | 900A | 12 |
| A55 | 55 | 65 | 150 | 31 | 31.8 | 900A | 12 |
| A65 | 65 | 75 | 175 | 38 | 43.1 | 900A | 12 |
| A75 | 75 | 85 | 200 | 45 | 56.2 | 900A | 12 |
| A100 | 100 | 95 | 200 | 60 | 74.3 | 900A | 12 |
| A120 | 120 | 105 | 220 | 72 | 100 | 900A | 12 |
| A150 | 150 | 150 | 220 | 80 | 150.3 | 900A | 12 |
QU vinç rayı Özellikler:
| QU Vinç Rayları | Kafa Genişliği A ±1(mm) |
Alt Genişlik B (mm) |
Ray Yüksekliği H ±0,8(mm) |
Bel Kalınlığı ±1(mm) |
Nominal Ağırlık (kg/m) |
Referans Yükü (ton) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QU70 | 70 | 120 | 120 | 28 | 52.77 | 32 |
| QU80 | 80 | 130 | 130 | 32 | 64.41 | 50~75 |
| QU100 | 100 | 150 | 150 | 38 | 89.05 | 100~125 |
| QU120 | 120 | 170 | 170 | 44 | 118.50 | 160 |
3. Ağırlık ve Kütle Dağılımı
Farklı şekilleri nedeniyle metre başına ağırlık ve bu kütlenin dağılma şekli farklılık gösterir.
- QU100'ün ağırlığı88,96 kg/m, genel olarak A100'den daha ağırdır (74,3 kg/m ).
- Ancak A100'ün kütlesi alt kısımda oldukça yoğun olduğundan çok daha alçak bir ağırlık merkezi oluşturuyor. A100, daha geniş bir yüzey alanına (200 mm taban) daha az toplam ağırlık yayar; bu da genellikle havai çelik kirişlerin üst flanşının korunmasında üstündür.
4. Malzeme Sınıfları ve Kimyası
Farklı ulusal standartlara ait oldukları için farklı metalurjik derecelendirme sistemleri kullanırlar.
- DIN A-Serisi:Tipik olarak Grade gibi Avrupa çekme kalitelerinde tedarik edilir700, Seviye900A, veya Sınıf1100. 900A sınıfı en yaygın olanıdır ve mükemmel bir sertlik ve kaynaklanabilirlik dengesi sunar.

|
Notlar |
C |
Mn |
Si |
P |
S |
V |
CR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
% |
% |
% |
% |
% |
% |
% |
|
70 kilo (700) |
0.40 – 0.60 |
0.80 – 1.20 |
0,350'den küçük veya ona eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
n/a |
n/a |
90 kilo (900) |
0.60 – 0.80 |
0.80 – 1.30 |
0,500'den küçük veya eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
n/a |
n/a |
110 CRV (1100) |
0.65 – 0.85 |
0.90 – 1.30 |
0,500'den küçük veya eşit |
0,040'tan küçük veya ona eşit |
0,040'tan küçük veya ona eşit |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
R340 |
0.80 – 0.95 |
0.90 – 1.40 |
0,500'den küçük veya eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
0,045'ten küçük veya ona eşit |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
- QU Serisi:Tipik olarak Çin çelik kalitelerinde, en yaygın olarak U71Mn olarak tedarik edilir.U71Mnçekme mukavemeti yaklaşık olarak DIN Sınıfı 900A'ya eşdeğer (yaklaşık 880+ MPa) yüksek-karbonlu, yüksek-manganezli bir çeliktir.

| U71Mn | Mekanik Özellik | Kimyasal Bileşim | ||||||||||||
| Verim gücü | Çekme mukavemeti | Uzama | Sertlik | C | Si | Mn | S | P | CR | Ni | Cu | |||
| MPa | kg/mm² | MPa | kg/mm² | dk. | HB | Küçük veya eşit | Küçük veya eşit | Küçük veya eşit | Küçük veya eşit | Küçük veya eşit | ||||
| 880'den büyük veya eşit | 9% | 0.65-0.76 | 0.15-0.35 | 1.10-1.40 | 0.030 | 0.030 | 0.25 | 0.25 | 0.25 | |||||
SSS
- Aynı pistte QU100 rayını A100 rayıyla değiştirebilir miyim?
Hayır, önemli değişiklikler olmadan olmaz. A100, QU100'den 55 mm daha kısa ve tabanda 50 mm daha geniş olduğundan, tüm pistin yüksekliğini ayarlamanız ve daha geniş flanşı yerleştirmek için tüm sabitleme cıvatalarının veya klipslerinin yerini değiştirmeniz gerekecektir.
- Yüksek-hızlı portal vinçler için hangi seri daha iyidir?
DIN 536 A-serisi, düşük ağırlık merkezi ve 60 mm kalınlığındaki ağı, ani hızlanma ve frenleme sırasında oluşan yanal "avlanma" kuvvetlerine ve titreşimlere karşı daha iyi stabilite sağladığından, yüksek-hızlı işlemlerde sıklıkla tercih edilir.
- U71Mn ve Grade 900A arasında malzeme sertliği farklı mıdır?
Performans olarak çok benzerler. Her ikisi de, ağır tekerlek yükleri altında ray kafasının "mantarlaşmasını" önlemek için endüstri standardı olan 260-300 aralığında Brinell sertliği (HBW) sağlar.
- Ray başlıkları aynı genişlikte mi?
Evet, hem A100 hem de QU100'ün nominal kafa genişliği 100 mm'dir. Bu, teknik olarak aynı vinç tekerleklerini barındırabilecekleri anlamına gelir, ancak kafanın altındaki yapısal destek, yukarıda açıklandığı gibi büyük ölçüde farklılık gösterir.
- A-serisi daha sık bakım gerektiriyor mu?
A-serisi, kararlılığı nedeniyle az-bakım gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, QU rayının tabanına kıyasla daha ince bir flanşa (10 mm) sahip olduğundan, aşırı darbe altında tabanın çatlamasını önlemek için doğru takviyeli pedlerin kullanılması kritik öneme sahiptir.
- Uzun mesafeli liman hatları için hangi demiryolu-daha uygun maliyetlidir?
Bu yerel tedarik zincirine bağlıdır. A-serisi, QU100'e kıyasla metre başına daha az çelik kullanır (74,3 kg'a karşı 89 kg), bu da malzeme maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir, ancak geniş A-serisi taban için özel sabitleme klipsleri daha pahalı olabilir.
Üretim tesisimiz, yüksek-saflıkta çelik eritme işleminden hem DIN 536 hem de QU serisi profillerin son yüksek-hassas sıcak{-haddelenmesine kadar tüm üretim zincirini denetler. Bu dikey entegrasyon, her ray bölümünün-ister Avrupa ister Çin standartlarına uygun olsun-yüksek frekanslı endüstriyel kullanım için gereken metalurjik dayanıklılığı ve boyutsal kararlılığı-sunmasını sağlar.GNEE RAYIHızlı küresel lojistiği desteklemek ve karmaşık pist yapılandırmaları için-isteğe bağlı teknik veriler sağlamak için A-serisi ve QU serisinin kapsamlı bir envanterini tutun.A100 Ray Teklifi Alın.






